BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS

21 Nisan 2010 Çarşamba

“ALICE BURADA HEPİMİZ DELİYİZ.”

KENDİMLE İLGİLİ VE KENDİMİ TANITMAK AMACIYLA SANATSOKAK.NET DERGİSİNE YAZDIĞIM BİYOGRAFİM.

“ALICE BURADA HEPİMİZ DELİYİZ.”
CHESHIRE KEDİSİ-ALİCE HARİKALAR DİYARI

İzmir’de kurulmuş olan video-fotoğraf oluşumu Böcüg Production’u en iyi tanımlayan sözlerden biri belki de bu. Böcüg Production 2005 yılında Hande Zerkin tarafından İzmir’de kuruldu. O zamandan bugüne yaptıkları fotoğraf-kısa film-video-tasarım çalışmalarını bu isim altında yayınlamakta ve takipçilerine sunmaktalar. Tamamıyla bağımsız, ticari çıkarları geri plana atmış, yaratıcılığın, espirinin, absürtlüğün onlar için düstur olduğu bir oluşum. Oluşumun kurucusu Hande Zerkin 1984 yılında İzmir’de doğdu. Çocukluğu Karşıyaka sokaklarında, parklarında saklambaç, körebe, Japon kale futbol oynayarak geçti. Çocuk yaşta ticarete atıldı, boncuklardan bileklik, kolye yapıp sattı, çok da para kazandı. Kazandığı paraları döner-kebap evlerinde harcadı. Yaşı ilerledikçe basketbola merak saldı, bir süre sonra tutkusu haline geldi. İnternetten indirdiği Nba videolarındaki hareketleri yapmaya çalıştı, bir takıma giremedi ama streetbol oynayarak devam etti spor hayatına. 2004 yılında, hasbel kader Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölümünü kazanmasıyla fotoğraf ve video ile tanışmış oldu. O zamana kadar sevdiği filmler Godfather, Elm Sokağı, Geleceğe Dönüş serilerini geçmezdi. İki sene sonra ilk kısa filmini çekti, film tam anlamıyla bir faciaydı. Bunun üzerine işin özünü kavramaya karar verip fotoğraf çekmeye başladı. O zamandan beri ağır ağır olsa da epey yol kat etti. 2008 yılında ilk belgeseli olan Hiphop ve Tarifesi’ni çekti. Belgeselde Ceza, Emre Baransel, Esir, Emir gibi birçok önemli isim yer alıyordu. Ona göre belgeseli on dakikalık bir fragman gibiydi, o tarafsız bir şekilde rap müzisyenlerinin düşüncelerine yer vermek istemişti. Belgesel Akbank Kısa Film Festivali, Altınkoza Film Festivali gibi birçok önemli festivalde, belgesel bölümünde final filmi olarak yarıştı. 2009 yılında İzmir’in iyi Mc’lerinden biri olan Emir’in Durma Sallan parçasına klip çekti. Bu onun ilk klip çalışmasıydı. Klipte acemiliği kendisini fazlaca belli ediyordu ama onun için sadece bir başlangıçtı. 2009 senesinin nisan ayında, bitirme projesi için Yasemin Mori’nin N’olur isimli parçasına sınıf arkadaşlarıyla beraber klip çekti. Klipte Yasemin Mori’yi sınıf arkadaşı canlandırdı. Klibin çekimleri sadece beş saat sürdü. Klip video paylaşım sitelerinde o kadar çok izlendi ki, klipteki kişiyi görenler hala onu Yasemin Mori zannetmekte.
Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmekte olan Hande için şans eseri başlayan film-video macerası onun için artık bir tutkuya dönüşmüş durumda. Hiçbir zaman fotoğraf makinesini yanından ayırmıyor, çevresinde gerçekleşen olayları kaydediyor. Portfolyosunda neredeyse hiç planlanmış kare yok. Çoğunluğu spontane karelerden oluşan fotoğraflarından ise onun en sevdikleri ise rap partilerinde çektiği fotoğraflar. Partilerde flaşsız çekim yapıyor, birçok fotoğrafçının aksine yüzlerce kare fotoğraflamaktansa, en uygun anı bekleyip o anı hissederek deklanşöre basıyor ve istediği kareleri elde ediyor. Şimdiye kadar Ceza, Emre Baransel, Sansar Salvo, İndigo, Cashlow, Esir, Emir ve birçok rapçinin fotoğrafını çekti ve bu fotoğraflardan birçoğu bu kişiler tarafından kullanılmakta.
Sevdiği yönetmenlerin başında Coen Kardeşler ve Jim Jarmusch var. Dünyaya onlar gibi bakmayı, küçük olaylardaki absürt durumları ortaya koymayı, insanoğlunun her halükarda saf ve biraz da aptal olduğu hikayeleri anlatmayı seviyor. Bu şekilde iki kardeşin hikâyesini anlattığı kısa filmini yakın zamanda kayda almaya hazırlanıyor. Hande Zerkin’le ilgili her türlü bigiye www.myspace.com/bocugproductionn adresinden ulaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder